لوگوی بارگذاری

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت داکت اسپلیت

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی نوعی از کولرهای گازی است که هوای مطبوع را توسط کانال به نقاط مختلف ساختمان ارسال می کند. داکت اسپلیت در حال حاضر به عنوان یکی از پرطرفدارترین سیستم های تهویه مطبوع در ساختمان ها به شمار می رود که در واحد های مسکونی،تجاری و اداری کاربرد گسترده ای پیدا کرده است.

داکت اسپلیت یک سیستم سرمایشی یکپارچه محسوب می شود که با چندین دریچه هوای متصل به کانال اصلی که با هواساز (یونیت داخلی) مرتبط است هوای داخل فضای مورد نظر را تهویه و خنک می کند. تفاوت اصلی داکت اسپلیت با سایر انواع اسپلیت در این است که یونیت

داخلی به جای نصب روی دیوار یا به صورت سقفی کاستی، زیر سقف کاذب و به صورت توکار نصب می شود و به وسیله کانال به اتاق ها و فضاهای هر واحد از ساختمان هوارسانی می کند. قابلیت دیگر داکت اسپلیت امکان استفاده از هوای تازه در تهویه مطبوع می باشد. هوای تازه پس از فیلتر شدن و زدودن گرد و غبار توسط فیلترهای قابل شستشوی هواساز (یونیت داخلی) و رسیدن به دمای مطلوب در یونیت داخلی در فضا توزیع می شود.

طرز کار داکت اسپلیت:

داکت اسپلیت برای تولید سرمایش از سیکل تبرید تراکمی بهره می برد. به این صورت که مایع مبرد پرفشار از طریق لوله مسی و بعد از بازگشت از شیر انبساط یا فشار شکن وارد اواپراتور هواساز شده و در معرض گرمای هوای داخل ساختمان یا هوای تازه که توسط فن از روی کویل عبور داده می شود قرار می گیرد و ضمن خنک کردن هوا تبخیر می شود و به صورت گاز به سمت کمپرسور مکش می شود و بعد از تراکم و افزایش فشار و دما به کندانسور ارسال می شود. گاز مبرد داغ و پرفشار در کندانسور گرمای خود را از دست داده و به مایع پر فشار تبدیل می شود و به سیکل تبرید باز می گردد. داکت اسپلیت برای تولید گرمایش می تواند از سیکل تراکمی استفاده کند و با جا به جایی عملکرد کندانسینگ یونیت و اواپراتور ،گرمای مورد نیاز برای گرمایش هر واحد از ساختمان را تامین کند. ولیکن با توجه به اینکه هیت پمپ و سیکل تراکمی برای تولید گرمایش علاوه بر تحمیل هزینه انرژی الکتریکی بالا و محدودیت عملیاتی در دمای محیط بسیار پایین،استهلاک دستگاه را افزایش داده و عمر آن را می کاهد؛ لذا برای گرمایش معمولا از یک کویل آب گرم که در جلو یا عقب هواساز نصب می شود، استفاده می شود. آب گرم از بویلر یا پکیج توسط لوله به کویل آب گرم می رسد و فن هواساز هوا را از روی پره های کویل عبور می دهد و هوای گرم مطبوع را از طریق کانال به قسمت های مختلف می رسد. بنابراین در صورت استفاده از کویل آب گرم، یونیت خارجی یا کندانسور در طول فصل سرما و بهره برداری از گرمایش خاموش خواهد بودو علاوه بر کاهش چشمگیر هزینه انرژی الکتریکی عمر دستگاه نیز افزایش می یابد.

مزایا داکت اسپلیت :

-1 استقلال سیستم تهویه برای هر واحد(نسبت به چیلر مرکزی)

-2 راندمان گرمایشی بالاتر نسبت به اسپلیت

-3 قابلیت تامین هوای تازه نسبت به اسپلیت

-4 قیمت پایین تر نسبت به چیلر و فن کویل

معایب و محدودیت های داکت اسپلیت:

-1 عدم امکان منطقه بندی و استقلال دمایی در اتاق های هر واحد

-2 مصرف برق بالاتر نسبت به چیلر و فن کویل

-3 میزان صدای بالای سیستم در مقایسه با فن کویل

-4 محدودیت طول لوله کشی مسی و فاصله بین یونیت داخلی و یونیت خارجی

کلیدواژه خود را وارد کنید