لوگوی بارگذاری

روفتاپ و هواساز

روفتاپ و هواساز روفتاپ و هواساز روفتاپ و هواساز روفتاپ و هواساز روفتاپ و هواساز روفتاپ و هواساز روفتاپ و هواساز

روفتاپ و هواساز

روفتاپ پکیج چیست؟

روفتاپ پکیج یکی از انواع سیستم های تهویه مطبوع است که برای سرمایش و گرمایش منازل، دفاتر یا سالن ها از آن ها استفاده می شود. در واقع روفتاپ پکیج نوعی کولر گازی یک پارچه است که هوای بیرون را فیلتر کرده و با هوای برگشت از ساختمان ترکیب می نماید و پس از عبور دادن آن از روی سطح کویل های سرمایشی یا گرمایشی دمای آن را به حد مطلوب می رساند و در کانال های ساختمان توزیع می کند.

بنابراین می توان روفتاپ پکیج را یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی دانست. علت نامگذاری روفتاپ پکیج به این دلیل است که در اغلب موارد این دستگاه به صورت پکیج کامل روی بام ساختمان نصب می شود و فقط کانال های توزیع هوا در ساختمان پخش می شوند.

اساس کار روفتاپ پکیج کاملا شبیه اسپلیت ها است با این تفاوت که کلیه قسمت های اواپراتور و کندانسور و فن ها و کمپرسورها در یک یونیت پکیج در خارج ساختمان قراردارند و همچنین امکان افزودن هوای تازه به سیستم به راحتی مهیاست.

ساختمان روفتاپ پکیج:

روفتاپ پکیج شامل یک بدنه اصلی می باشد که کلیه ی مکانیزم ها و قطعات سیکل تبرید و بخش هواساز سیستم را در خود جای داده و به واسطه ی کانال های دهش و برگشت با ساختمان مرتبط است.

به طور کلی اجزای اصلی روفتاپ پکیج عبارتند از:

-1 دمپر هوای برگشت و دمپر هوای تازه که روی کانال دهش و مکش نصب می شوند.

-2 فیلترها که براساس نوع کاربری روفتاپ پکیج می توانند از انواع فلزی، کیسه ای یا هپا انتخاب شوند. وظیفه فیلترها حذف آلاینده های معلق از هوای ورودی به روفتاپ پکیج است.

-3 کویل های سرمایشی و گرمایشی:کویل سرمایشی روفتاپ پکیج از نوع اواپراتور انبساط مستقیم DX می باشد و عموما با مبرد های R22-R410a-R407c فرآیند ایجاد سرما را انجام می دهد. کویل گرمایشی در روفتاپ پکیج بسته به شرایط بهره برداری از سیستم می تواند از انواع کویل های آب گرم، بخار یا الکتریکی باشد. لازم به ذکر است اغلب تولیدکنندگان آسیایی و اروپایی به صورت استاندارد کویل گرمایشی مجزا برای روفتاپ پکیج در نظر نمی گیرند و ایجاد گرمایش توسط هیت پمپ و همان کویل DX که در این حالت تبدیل به کندانسور شده است صورت می گیرد.

-4 فن هواساز: سرمایش و گرمایش ایجاد شده روی سطح کویل اواپراتور بایست توسط جریان هوا به داخل ساختمان رسانده شود. این جریان هوا می بایست دارای حجم، سرعت و فشار استاتیک متناسب با کاربری فضای تحت تهویه ، طول مسیر کانال و ظرفیت سرمایشی و گرمایشی روفتاپ پکیج باشد. ضمن اینکه سطح صدای فن می بایست در حد قابل قبول و آستانه آسایش شنیداری محدود شود. لذا طراحی و انتخاب فن مناسب برای روفتاپ پکیج از مهمترین دغدغه های مهندسین تهویه مطبوع می باشد. این فن توسط یک دستگاه الکتروموتور به صورت تسمه ای یا کوپل مستقیم به گردش در می آید.

-5 کندانسینگ یونیت: این قسمت معمولا در انتهای کابین روفتاپ پکیج قرار می گیرد و شامل کمپرسورها –کویل های کندانسوری- فن های کندانسور و اداوات و شیر آلات کنترلی می باشد. در این بخش سیال مبرد فوق داغ توسط کمپرسور از اواپراتور مکش شده و تحت فشار و دمای بالا به کندانسور ارسال می شود و فرآیند چگالش یا کندانس مبرد به واسطه ی عبور جریان هوا از روی کویل ها انجام می گیرد.

-6 استراکچر و بدنه: سازه ی روفتاپ پکیج به صورت یکپارچه بر روی یک شاسی نصب می شود و کلیه ی اجزا و متعلقات سیستم به غیر از داکت ها و دمپر های کنترل جریان هوا را در خود جای می دهد.

-7 اجزای سفارشی: کلیه بخش های ذکرشده در همه انواع روفتاپ پکیج وجود دارند ولیکن بسته به طراحی و نوع کاربرد و محل بهره برداری از دستگاه ممکن است بخش های دیگری به روفتاپ پکیج اضافه شود. از معمول ترین این بخش ها چرخ دمایی )هیت ریکاوری( و سیستم رطوبت زن می باشند.

هواساز چیست؟

هواساز ها دستگاه های تهویه مطبوعی هستند که عمل تهویه و بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان را به نحوی انجام می دهند که حداقل یکی از مختصات فیزیکی هوا (دما،رطوبت،چگالی و…) تغییر کند.

هواسازها در ظرفیت ها و انواع متفاوتی موجود هستند و عموما هوای تازه ی گرفته شده از محیط را به کمک بخش های مختلف سیستم تصفیه و مطبوع نموده و با کیفیت مناسب در ساختمان توزیع می کنند. هواسازها به علت تامین ظرفیت های متنوع و کاربردهای خاص در بازه وسیعی از ساختمان های مسکونی،اداری،تجاری و صنعتی کاربرد دارند.هواسازها می توانند برای کل ساختمان یا قسمت خاصی به کار گرفته شوند و به همین جهت ممکن است چند هواساز در یک ساختمان وجود داشته باشد.

کاربرد هواساز

هواسازها هوای تازه را از محیط می گیرند و آن را تمیز و گرم یا سرد می کنند و امکان افزودن یا گرفتن رطوبت هوا را دارند. برای کاهش تلفات انرژی می توان مقداری از هوای برگشتی را با هوای تازه مخلوط کرد. و در صورتیکه هواساز از نوع 011 درصد هوای تازه باشد برای جلوگیری از تلفات انرژی می توان از چرخ انرژی یا مبدل بازیافت حرارتی استفاده نمود.

اجزای هواساز:

-1 کانال رفت و برگشت

-2 دمپر تنظیم هوای برگشت و هوای تازه

-3 فیلتر های اولیه و ثانویه

-4 سنسور فشار (جهت تشخیص زمان تعویض یا پاکسازی فیلترها)

-5 کویل های گرمایشی و سرمایشی

-6 فن هواساز

-7 اجزای انتخابی و سفارشی

کانال های رفت و برگشت:

هوای مطبوع رانده شده به وسیله فن توسط کانال در ساختمان توزیع می شود. همچنین کانال هایی نیز وجود دارند که هوای استفاده شده در ساختمان را به قسمت اختلاط هواساز منتقل می کنند. فاصله دریچه هوای برگشتی و دریچه هوای تازه ساختمان باید به گونه ای باشد که گردش هوا به خوبی انجام شود.

دمپرهای تنظیم هوای برگشتی و هوای تازه:

دمپرها برای تنظیم مقدار اختلاط هوای برگشتی و هوای تازه و یا برای خروج هوای برگشتی و تامین 011 درصدی هوای تازه در هواساز کاربرد دارند.

فیلترهای اولیه و ثانویه:

بعد از دمپرها فیلترها قرار میگیرند تا مانع از ورود گرد و غبار و خاک به داخل هواساز و ساختمان شوند.قرارگرفتن فیلترها در مسیر هوای ورودی به هواساز موجب افت فشار هوا در کابین هواساز می شود. لذا می بایست در طراحی و انتخاب فن دستگاه این مقدار افت فشار لحاظ شود. در بین ردیف های فیلتر ها سنسورهای فشار وجود دارند که افت فشار ناشی از گرفتگی فیلترها را اندازه گیری کرده و زمان تعویض یا پاکسازی فیلترها را هشدار می دهند.

فیلترهای اولیه عموما از نوع توری فلزی هستند که قابل شستشو می باشند و به دلیل قیمت ارزان تر گزینه مناسبی برای پیش فیلتر محسوب می شوند.

فیلتر های ثانویه معمولا از نوع فیلترهای کیسه ای هستند که می توانند ذرات غبار کوچکتر را تا 99 درصد پالایش کنند.

کویل های سرمایشی و گرمایشی:

کویل های سرمایشی و گرمایشی بعد از فیلترها قرار می گیرند و برای سرد کردن و گرم کردن هوا استفاده می شوند. رایج ترین انواع کویل های سرمایشی و گرمایشی در هواسازها کویل های آب سرد و آب گرم هستند و در اغلب موارد تعداد ردیف های کویل سرمایشی بیش از ردیف های کویل گرمایشی می باشد. و کویل گرمایشی پشت کویل سرمایشی نصب می شود.

فن هواران:

فن دمنده یا هواران قسمت بعدی هواساز می باشد که هوارا از طریق کانال برگشت و نیز محیط بیرون به درون دستگاه هواساز کشانده و پس از عبور دادن از فیلترها و کویل های سرمایشی و گرمایشی آن را از طریق کانال به داخل ساختمان هدایت می کند. در غالب موارد از فن های سانتریفیوژ بک وارد یا سانتریفیوز فوروارد برای این قسمت از هواسازها استفاده می شود.

کلیدواژه خود را وارد کنید